Poranki to dla niektórych trudna pora dnia, dylemat dotyczący tego, co na śniadanie pojawia się, zwłaszcza gdy się spieszymy. Zwykle w wyborze dania istotną kwestią jest także to, ile czasu potrzebujemy na jego przygotowanie. Nikt nie lubi się przecież spóźniać, aby nie jeść śniadania w pośpiechu dobrą praktyką jest wcześniejsze zaplanowanie i wstępne przygotowanie posiłku.
Odczuwanie głodu w godzinach porannych jest sprawą indywidualną. Zależy głównie od tego, jakiego typu jedzenie spożyliśmy poprzedniego dnia, w jakiej ilości i o której był ostatni posiłek przed snem.
W przypadku dzieci, preferencje co zrobić na śniadanie bardzo często obejmują:
- płatki zbożowe z mlekiem
- tosty z dżemem, kremem czekoladowym lub miodem w połączeniu z kakao
- naleśniki na słodko, omlety
- kanapki z wędliną czy serami
- parówki drobiowe.
Popularną propozycją śniadaniową są jajka podawane pod różną postacią. Oprócz klasycznych jajek na twardo czy na miękko, do wyboru mamy niezliczone przepisy m.in. na:
- jajecznicę z dodatkami wg upodobań (kiełbaska, boczek, szpinak, pomidory, cebula, szczypiorek)
- szakszukę (szpinakową, z botwiną)
- omlety (z dodatkami warzywnymi, wędliną lub twarogiem, co na obiad z pieczarkami?)
- pasty jajeczne (z dodatkiem warzyw lub ryb: makrela, tuńczyk).
Sportowcy i osoby dbające o linię, często planują co ugotować na śniadanie i np. wcześniej przygotowują bogatą w błonnik owsiankę, która dzięki zawartości złożonych węglowodanów syci na długo. Owsianka dobrze smakuje np. w połączeniu z jogurtem, miodem, cynamonem, bakaliami i świeżymi owocami.
Co zjeść na kolację
W przypadku menu wieczornego bardzo ważne jest, aby świadomie wybierać zarówno porę, jak i to co zjeść na kolację, aby nie obciążać układu pokarmowego na czas nocnego spoczynku. Zaleca się jedzenie kolacji na minimum 3 godziny przed snem, porcja powinna być niewielka. Dużą popularnością wśród propozycji na kolację cieszy się mleko i jego przetwory, czyli np. twaróg, maślanka, kefir.
Na lekkostrawnej diecie wiele osób preferuje zupy warzywne, inni wybrać mogą następujące dania:
- tosty z serem i szynką
- gofry z jogurtem greckim
- pierś z kurczaka z cukinią
- sałatka pomidorowa z serem feta lub mozzarella
- i wiele innych.
Lubianą, zwłaszcza przez dzieci propozycją dania na kolację jest budyń np. czekoladowy lub waniliowy.
Co zrobić na obiad
Zwiększone zapotrzebowanie na energię i duża aktywność w ciągu dnia powodują, że obiad jest kluczowym posiłkiem. Czytając dalej dowiesz się co zrobić na obiad, smacznego i sycącego na szybko. Jeśli chcesz wyjść poza swoje utarte schematy i zastanawiasz się co ugotować na obiad w krótkim czasie, oto kilka ciekawych propozycji:
- duszona karkówka w sosie własnym z cebulą
- gyros w picie
- ryż z indykiem i warzywami
- kurczak ze szpinakiem.
Gwarantem utrzymania dobrego zdrowia jest nie tylko dobrze zbalansowana dieta, ważna jest także higiena spożywania posiłków m.in.: to jak długo przeżuwamy każdy kęs, odpowiednia ilość i wielkość porcji. Przygotowując dania na śniadanie, obiad i kolację, warto wybierać produkty dobrej jakości produkty, zdrowe i zróżnicowane. Źródłem rzetelnej wiedzy mogą być poradniki dietetyczne, a dla urozmaicenia spożywanych posiłków warto sięgać po nowe przepisy, dzięki czemu dieta będzie bogatsza w większą ilość zróżnicowanych produktów.