Kasza manna to jedno z tych dań, które niemal każdy kojarzy z latami dzieciństwa. Mało kto jednak wie, że kasza manna jest nie tylko łatwo dostępna i prosta w przygotowaniu, ale posiada też szereg wartości odżywczych. Jak zatem przygotować w domu kaszkę manną i z czym można ją podać? Jak ugotować kaszę manną? Jak ugotować kaszę manna na wodzie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.
Kaszka manna – smaczny i zdrowy posiłek nie tylko na śniadanie
Kasza manna jest jedną z najstarszych kasz, jakie są dostępne na rynku. Pozyskiwana jest z najdrobniejszych i zmielonych ziaren pszenicy – właściwie jest produktem ubocznym przesiewania ziaren. Kasza manna jest dość kaloryczna i posiada wysoki indeks glikemiczny, lecz mimo to pozostaje lekkostrawna. Dzięki tym właściwościom poleca się ją osobom cierpiącym na zaburzenia układu trawiennego lub po przebytych operacjach. Warto wiedzieć, jak ugotować kaszę manna na mleku czy wodzie, ponieważ kaszkę manną podaje się także niemowlętom jako podstawowy składnik ich diety.
Ponadto kasza manna zawiera wiele bardzo pożytecznych składników, takich jak m.in.:
- – witamina B2,
- – witamina B6,
- – kwas foliowy,
- – żelazo,
- – jod.
Uniwersalność kaszy mannej pozwala na przygotowanie jej zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Można dodawać ją jako zagęstnik do zup, pasztetów czy dań mięsnych. Sprawdzi się zatem praktycznie jako część każdego posiłku, czy to śniadania, czy obiadu lub także jako deser. Jak widać, kasza manna jest naprawdę wszechstronnie wykorzystywana w kuchni.
Jak ugotować kaszę manna na wodzie i mleku?
Potrzebne składniki:
- – szklanka wody,
- – kasza manna – 2/3 szklanki lub 10 łyżek.
Przygotowanie kaszy manny krok po kroku:
- Wlej zimną wodę do rondelka.
- Wsyp kaszę i zacznij gotować całość, ciągle mieszając, aby uniknąć przypalenia kaszy.
- Gotuj do momentu, w którym kasza zacznie pęcznieć – pojawią się charakterystyczne bąbelki i bulgotanie.
- Odstawiamy kaszę z palnika. Gotową już kaszę manną podajemy z dowolnymi dodatkami na ciepło lub zimno. Można udekorować kaszę sokiem owocowym lub świeżymi owocami.
Jak widać, ugotowanie kaszy mannej to czynność, która zajmuje naprawdę niewiele czasu, a sam przepis na przygotowanie kaszki jest niezwykle prosty. Nie trzeba też dodawać cukru ani innego słodzidła, bo kasza manna sama w sobie ma lekko słodkawy smak. A ile czasu zajmuje ugotowanie kaszki mannej? Wystarczą dosłownie trzy minuty.
Wodę można zastąpić również dowolnym mlekiem, np. roślinnym. Jak zatem ugotować kaszę manną na mleku?
- Do garnka wlewamy szklankę zimnego mleka. Delikatnie podgrzewamy. Można dodać też opcjonalnie łyżeczkę cukru.
- Dodajemy ok. 4 łyżki kaszy mannej, ciągle mieszając.
- Gotujemy, aż kasza manna zmięknie i zgęstnieje – wystarczą trzy minuty. Gotową kaszę manną podajemy z sokiem owocowym i dowolnymi dodatkami.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak ugotować kaszę manną oraz ile czasu to zajmuje jest bardzo prosta. Absolutnie nikt nie powinien mieć nawet najmniejszych problemów ze zrealizowaniem przepisu.
Kasza manna do picia – przepis
Jeśli chcemy przygotować kaszę manną w wersji do picia, np. dla małego dziecka, to właściwie sam przepis nie różni się jakoś szczególnie od zwykłej receptury na gęstą kaszkę. Zatem jeśli chodzi o taki przysmak, jak kasza manna do picia przepis również jest bardzo prosty w realizacji.
Jak zatem przygotować kaszkę manną do picia?
- Kaszę manną wsypać do rondelka i zalewamy wodą. W zależności od potrzeb trzymamy się proporcji – 1 łyżeczka kaszy na 100 ml wody. Kluczem są proporcje wody i kaszy – im mniej wody, tym kasza wyjdzie gęstsza.
- Gotujemy na małym ogniu. Jak długo gotuje się kaszkę do picia? Wystarczą 2-3 minuty.
- Ugotowaną w ten sposób kaszkę łączymy z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki. Można dodać także owoce lub mus z jabłek, ale równie dobrze sprawdzi się przecier z jarzyn. Dzieciom kaszkę podajemy przestudzoną.
Powyższy tekst powinien Cię przekonać, że kwestia tego, jak ugotować kaszę manną na wodzie czy mleku nie jest skomplikowana. Co więcej, warto znać przepis, ponieważ kasza manna jest bardzo zdrowa. Poleca się ją nie tylko dzieciom, ale też dorosłym na śniadanie czy obiad.