Chcesz samodzielnie przygotować domowe wyroby wędliniarskie? Dzięki lekturze tego artykułu, dowiesz się, jak powinna być przygotowana zalewa do peklowania mięsa, dzięki której uda się wydobyć niepowtarzalny smak i aromat domowych wędlin. Dawniej to z mieszaniny soli kuchennej i saletry przygotowywana była zalewa do peklowania mięsa, obecnie skutki nadużywania saletry w produktach wędliniarskich są lepiej poznane. Rekomendowane jest zatem peklowanie mięsa solą peklową, zbalansowaną mieszaniną substancji konserwujących bezpieczną dla naszego zdrowia.
Przepis peklowania mięsa solą
Poniżej zamieszczony jest sprawdzony przepis, który musisz jedynie odnieść do ilości mięsa, jaką planujesz peklować. Na każdy kilogram mięsa potrzebne będzie około 400 ml zalewy do peklowania mięsa, którą przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w 400 ml przegotowanej i ostudzonej wody od 40 do 50 g soli peklowej.
Chcąc nadać mięsu bogaty smak, zalewę do peklowania mięsa można wzbogacić, dodając przyprawy:
- 2 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 1 ząbek czosnku
- łyżka majeranku.
Ważny jest dobór kształtu naczynia, im węższe i wyższe tym większe prawdopodobieństwo, że przygotowana według wyliczeń ilość solanki będzie wystarczająca. Poukładane w kamionkowym naczyniu lub emaliowanym garnku mięso, zalewamy tak przyrządzoną zalewą do peklowania, aby było całkowicie zanurzone w roztworze. Naczynie należy pozostawić na ok. 7 – 10 dni w chłodnym miejscu, monitorując warunki temperaturowe tak, aby mieściły się w przedziale między 2 a 7 stopni C. Dobrze jest przewracać kawałki mięsa co 2 dni, wówczas sól peklowa równomiernie wnika w głąb bryły mięsa. To od naszych indywidualnych preferencji zależy, ile potrwa peklowanie mięsa solą peklową, właściwości konserwujące solanki dadzą lepszy efekty im dłużej będzie przebiegał proces. W przypadku większych kawałków np. szynki, czas peklowania mięsa solą peklową można wydłużyć do 15 dni.
Po zakończeniu peklowania na mokro, mięso powinno zostać poddane ociekaniu i osuszeniu. Następnie można przeprowadzić obróbkę termiczną poprzez:
- gotowanie
- pieczenie
- wędzenie.